برای کاهش قند خون چه بخوریم؟

دسته بندی ها :
برای کاهش قند خون چه بخوریم؟

 سفارش کالای سنتی موثر در کاهش قند خون

دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می‌آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می‌نماید.

جهت استفاده از عرقیات و دمنوش های گیاهی برای کاهش و تنظیم قندخون برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، به معرفی گیاهان متفاوتی برای درمان این بیماری که از نظر علمی نیز تاثیر آن ها ثابت شده است می پردازیم.

توجه: نکته مهم این که این گیاهان دارویی نباید جایگزین دارو‌های ضددیابت یا انسولین در بیماران دیابتی شود.

 

آلوئه ورا:

مطالعات بسیاری انجام شده نشان دهنده این موضوع است که مصرف منظم عرق آلوئه ورا برای ایجاد ثبات در میزان گلوکز در جریان خون آنزیم‌هایی نظیر آمیلاز و لیپاز که برای کاهش چربی و قند خون مفیدند، در این گیاه موجود است که قند و کلسترول خون را کنترل می‌کند.

 

برگ گردو:

از نظر طب سنتی عرق برگ گردو یکی از موارد بی نظیر در کاهش و تنظیم قند خون به دلیل مقدار فراوانی از انواع آنتی اکسیدان موجود در آن است.

 

بوقناق:

عرق بوقناق تأثیر مستقیم بر فعالیت‌های آنزیمی کبد داشته و برای پاکسازی کبد از سموم و باز کردن مجاری کبدی مفید است؛ بر غدد فوق‌کلیه اثر مفید و مؤثر داشته و در همکاری با کبد برای افزایش ترشح انسولین و فعال کردن لوزالمعده (پانکراس)، کاهش قند خون و درمان دیابت اثر شگفت‌آوری دارد.

 

خارمریم:

در بسیاری مقالات از خارمریم به عنوان دوست کبد یاد شده، خار مریم حاوی عنصر فعالی به نام “سیلی مارین” است. سیلی مارین ترکیبی حفاظت کننده از کبد درون خار مریم است.

این عنصر ضد اکسید به مراتب قویتر از ویتامین C. , E. بوده و در درمان بیماری‌های کبد مثل: سیروز کبدی، هپاتیت B. مزمن، بیماری‌های الکلی مزمن کبد و آسیب‌های وارده بر کبد در اثر مواد سمی و همچنین در تنظیم و کاهش قند خون مؤثر است. سلول‌های آسیب دیده کبد را ترمیم می‌کند.

 

دارچین:

دارچین مدت طولانی به عنوان منبعی خوب برای درمان دیابت گزارش شده است. مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳ توسط خان و همکاران انجام شد، که در آن ۶۰ نفر در گروه مورد آزمایش قرار گرفتند و به یک سوم از گروه، دارونما داده شد. نتایج پایانی بسیار چشمگیر بود و سلامت کلی گروه با قند پایینتر از ۱۸ درصد، افزایش یافته بود. کلسترول LDL و تری گلیسیرید نیز کاهش یافته بود.  دارچین در غشای سلولی همانند انسولین عمل میکند، در نتیجه نیاز شما به انسولین را فورا پایین می‌آورد.

 

دارچین

شنبلیله:

شنبلیله یکی از پرمصرف‌ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می‌آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می‌دهد و با افزایش تعداد گیرنده‌های انسولین در گلبول‌های قرمز، میزان قند خون را کنترل می‌کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت‌های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می‌دهد.

 

شوید:

معولا شوید به منظور کاهش چربی خون به ویژه تری گلیسرید که با قند خون ارتباط دارد مصرف می‌شود، شوید نه تنها کاهنده چربی خون است بلکه باعث ترشح و جذب بهتر انسیولین و در نتیجه تنظیم قند خون می‌شود.

 

قرقات:

در شمال غربی کشور عزیزمان ایران گونه گیاهی یافت می‌شود که در نواحی جنگلی و معمولا به صورت وحشی می‌روید. محلی‌ها قره گیله یا سیاه گیله آن را نامیده اند که از نظر ظاهر دارای برگ‌های بیضوی و نوک تیز با گل‌های صورتی و سفید ریز است و در اواخر تابستان، دانه‌های سیاه ارغوانی آن برای چیده شدن آماده می‌شوند. میوه آن را می‌توان هم به صورت تازه و هم خشک شده مصرف کرد، اثر ضد دیابت یک بار مصرف عصاره این گیاه که اثری مشابه انسولین دارد، تا چند هفته در بدن باقی می‌ماند. به علاوه این گیاه دارویی در پیشگیری از عوارض بلندمدت دیابت مانند عوارض قلبی عروقی، عصبی، کلیوی و چشمی تا حدی موثر است. عصاره آن به مقدار ۸۰ تا ۱۶۰ میلی گرم ۳ بار در روز برای بیماران مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.

 

کلپوره:

استفاده از کلپوره (مریم نخودی) از گذشته تا امروز برای پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها توسط اطبای طب سنتی قدیم قرار گرفته و حتی امروزه نیز مورد توجه بسیاری از علاقمندان گیاهان دارویی قرار دارد، از جمله خواص درمانی کلپوره کنترل قند خون و از بین بردن بسیاری از مشکلات گوارشی به ویژه دل پیچه نوزادان است که خانواده‌های کرمانی با خواص درمانی این گیاه به طور کامل آشنایی دارند.

 

گزنه:

گیاه گزنه هم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در کنترل دیابت نقش مهمی دارد، معمولا در هر منطقه‌ای یافت می‌شود، این گیاه طبیعت گرم دارد و می‌توان گفت: به دلیل داشتن خواص درمانی بی نظیرش برای مشکلات کبد و مجاری ادراری نیز کارایی دارد.

 

یونجه:

یونجه را به دلیل دارا بودن مقدار فراوانی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن سلطان گیاهان دارویی نامیده اند، از خواص درمانی بی نظیر آن می‌توان به کاهش و تنظیم قند خون اشاره کرد.

 

 سفارش کالای سنتی موثر در کاهش قند خون

مطالب مرتبط

نظرات شما

X