برای درمان افسردگی چه بخوریم؟

دسته بندی ها :
برای درمان افسردگی چه بخوریم؟

 سفارش کالای سنتی موثر در درمان افسردگی

برای پیشگیری و درمان افسردگی باید از غذاها و مفردات مفرح استفاده کرد. مفرح، یعنى شادی آور و به گروهی از مفردات گفته میشود که باعث تعدیل مزاج و تلطیف اخالط و روح حیوانى و نفسانى شده و غم و اندوه را از بین میبرد. این مفردات باعث تقویت مغز شده و ضعف و کسالت را زائل میکنند. بادرنجبویه، زعفران، اسطوخودوس و بهمن از جمله مواد شادیآور میباشند. (1)

در مصرف گیاهان دارویی شادی‌بخش باید به چند نکته توجه شود؛ بومی بودن، کم‌عارضه بودن، تناسب برای مزاج بیشتر افراد و عدم مغایرت با شرع مقدس. بر این اساس، در ادامه چند گیاه ارزان و دردسترس را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای دور کردن اندوه و خستگی از جسم و جان خود از آنها کمک بگیرید. (2)

 

بیدمشک: (سرد و تر)

بیدمشک مقوی دل، آرام‌بخش و ضداضطراب است. از عرق بیدمشک می‌توانید شربت تهیه کنید یا آن را به پالوده سیب بیفزایید و از بوی مطبوع و خواص خوب آن بهره ببرید.

 

دارچین: (گرم و خشک)

دارچین ادویه خوشبو و بسیار لطیفی است که برای درمان بیماری‌های روانی مصرف سنتی دارد. دارچین را می‌توانید به صورت دمنوش، همراه چای سیاه، چای سبز یا به‌تنهایی میل کنید که البته باتوجه به طبیعتش، نوشیدنی مناسب‌تری برای افراد سرد‌مزاج و روزها و شب‌های سرد سال است. 

دارچین

اسطوخودوس: (گرم و خشک)

این گیاه را در تقویت مغز، بی‌نظیر دانسته‌اند و آن را «حافظ‌الارواح» و «جاروب مغز» نامیده‌اند. 

 

بادرنجبویه: (گرم و خشک)

این گیاه را به عربی «مفرح‌القلب المحزون» می‌نامند که به خوبی جایگاه و اهمیت آن را نشان می‌دهد. بادرنجبویه مقوی دل، دماغ، معده، کبد، مفرح و افزاینده حافظه است. 

 

نعنا: (گرم و خشک)

این گیاه تاثیر شگرفی در تقویت معده، گوارش و قلب دارد. نعناع مفرح است.

 

گل‌گاوزبان: (گرم و تر)

از عرق گل‌گاوزبان نیز برای بیماری‌های سوداوی و ازجمله بیماری‌های روحی چون اضطراب استفاده فراوان می‌شود.

گل گاوزبان

زعفران: (گرم و خشک)

طلای سرخ ایران، بسیار نشاط‌آور، مقوی حواس است. در داروسازی سنتی ایرانی هرگاه می‌خواستند دارویی به قلب برسد و تاثیر قلبی خوبی داشته باشد به آن زعفران می‌افزودند. زعفران را می‌توان به‌تنهایی به‌صورت شربت (مثلا با گلاب) یا دمنوش میل کرد یا همراه دیگر دمنوش‌ها چون چای، چای سبز، به و … استفاده کرد.

زعفران

 

گل سرخ: (سرد و خشک)

این گیاه، مفرح و مقوی قلب است . ایرانیان گل‌سرخ را دم می‌کنند یا آن را به ماست و دوغ می‌افزایند. از گلاب در مجالس سوگواری برای کاهش اندوه استفاده می‌شود. شربت گلاب و زعفران را برای کاهش اندوه، افسردی و اضطراب و افزایش نیرو و انرژی خود فراموش نکنید.

 

 

سفارش کالای سنتی موثر در درمان افسردگی

مطالب مرتبط

نظرات شما

X